הקמת בריכות נוי - כיצד לחסוף כסף


והנה אנו שוב לקראת הקיץ וחלום ברכות הנוי אצלנו בחצר או בגג יכול לקרום עור וגידים. אבל מה - חלומנו קשה להשגה בגלל המחירים הגבוהים אשר בעלי המקצוע דורשים מאתנו וזה מרחיק אותנו מהחלום. בנישה הזאת שבין החלום והמציאות אנו נגשים את החלום, וכן לגעת בו. וזה בעזרתכם בבניה עצמית לפי הוראות הבניה המצורפת בליווי תמונות אשר תעזור לכם בבניה (חיסכון של אלפי שקלים).

מיקום והכנה :


ראשית עלינו למקם את הברכה במקום מרכזי אשר מכול מקום בבית אפשר יהיה לראות להשקיף וליהנות. לאחר בחירת המקום יש להחליט על צורת הברכה ולסמן את הצורה בעזרת חבל או צינור מים (ראה תמונה) לאחר זאת יש להרטיב את המקום בהרבה מים כדי שנוכל לחפור בקלות (בחורף אין צורך בהרטבה ) ואז מתחילים בחפירה (ראה תמונה, ראה תמונה)

כאשר אנו מעונינים בשילוב צמחי מים ודגים, יש לחפור את הברכה בעומקים שונים העומק חייב להיות לא פחות מאשר 50 ס"מ (ראה תמונה - שרטוטים נוספים) כאשר אנו רוצים רק דגים בברכה אפשר לחפור לעומקים יותר גדולים אפילו עד עומק של מטר ויותר תלוי בגדלים של הדגים. יש לשים לב כאשר ישנם ילדים קטנים בבית, יש להשגיח שלא תהייה להם גישה למים (סכנת טביעה!!!). את עומק הברכה אפשר לדעת בקלות על ידי סרגל עץ ומטר מדידה. (ראה תמונה, ראה תמונה). לאחר שסיימנו את החפירה יש להוציא את כל האבנים, שורשי העצים ולפנות צנרות מים וכל אשר יכול בעתיד לגרום לפציעת היריעה. (ראה תמונה, ראה תמונה)
לאחר זאת רצוי להניח על הדפנות בד-לבד או שמיכה ישנה, או הטוב ביותר זה לפזר חול ים או חמרה נקי (ראה תמונה, ראה תמונה, ראה תמונה) לאחר בדיקה סופית של החפירה וסילוק כל העצמים החדים אנו מוכנים לפרוס את היריעה.

יריעת ה- PVC :


לפני קניית היריעה יש לבדוק עם המוכר את סוג היריעה. חשוב ביותר לבדוק שהיריעה תוכל לעמוד בתנאים הקשים אשר בארץ - שהיריעה הזאת תוכל לעמוד בקרינת השמש החזקה אשר בארצנו ולא תתבלה ותתפורר.
יש לבקש תעודת אחריות חתומה בנושא ה-UV.
את מידות היריעה אפשר לחשב על ידי המחשבון באתר. מומלץ לפרוס את היריעה על הדשא או משטח אחר בשמש, כדי שתתחמם ותתרכך במקצת, כך שיהיה יותר קל לפרוס אותה על הברכה (ראה תמונה).
לאחר הפריסה יש להתחיל למלא במים ותוך כך יש להיכנס לברכה ולעזור ליריעה להתקפל נכון ולהיצמד טוב יותר אל קירות הברכה, כך שהקיפולים נראים יותר טוב אסתטית.
(ראה תמונה, ראה תמונה, ראה תמונה, ראה תמונה).
בשלב זה לאחר שהברכה מלאה במים עד לגובה המכסימלי אנו נפסיק את העבודה למשך 24 שעות לשם בדיקת נזילות. במקרה ונעשה חור ביריעה יש לעשות לתקנה. במידה ומשתמשים ביריעה נכונה, יש אפשרות לתקנה בקלות. גובה המים לאחר 24 שעות ירד בס"מ אחד בגלל התאיידות טבעית.

חיפוי השוליים של הברכה :


יש באפשרותנו ליצור חיפוי לברכה בחומרים שונים כמו אבן שפה טבעית, מלאכותית , חלוקי נחל. קורות עץ (deck) וכל מה שעולה לנו בראש (שרטוטים נוספים). במקרה שלנו אנו יוצרים חיפוי על ידי חלוקי נחל בצבע שחור שניתן להשיגם בגדלים שונים לפי הצורך. אפשר לשלב אבנים גדולות בתוך הקטנות. (ראה תמונה, ראה תמונה)
כאשר סיימנו את החיפוי סביב לברכה אנו חותכים את יתרת יריעת ה PVC צמוד לאבני החיפוי (ראה תמונה, ראה תמונה) , יש לשים לב כאשר אנו מניחים את חלוקי הנחל שיהיו צמודים ומונחים בטבעיות כך שלא ניראה את היריעה (ראה תמונה, ראה תמונה).

ציוד נלווה לברכה :


יש צורות שונות לתפעול השוטף של הברכה:
1 הברכה עצמה ללא כל פילטר.
2 הפעלת הברכה עם פילטר ביולוגי.
3 הפעלת הברכה עם פילטר ביולוגי כולל מערכת לעיקור המים .

אפשרות ראשונה כמו שנאמר יש אפשרות לברכת מים ללא כל פילטר, והמים יהיו צלולים. וזאת על ידי שתילת הרבה צמחי מים שהם עצמם משמשים כפילטר השומר על צלילות המים, וזאת על ידי כיסוי פני המים בעלים המצילים על הבריכה, על ידי ספיגת החומרים המתפרקים במים, דרך השורשים . ללא שמש ישירה על המים וללא חומרי מזון במים, לא תיווצר ירוקת. (ראה תמונה) זו מתאימה במיוחד לבריכות שאינן נמצאות בשמש מלאה.

אפשרות שניה הפעלת הברכה וסינונה כאשר יש דגים בתוכה על ידי פילטר ביולוגי. יש לציין שפילטר ביולוגי הבנוי ומותאם בנפחו לכמות המים בברכה בתוספת צמחי מים, יוצר מצב שבתשעים אחוז מהברכות, המים יהיו צלולים ללא כל צורך במערכת לעיקור המים. גם כאשר הברכה ממוקמת בשמש מלאה.

אפשרות שלישית כאשר הברכה נמצאת בשמש מלאה ללא צמחי מים ורק עם דגים אנו חייבים את מערכת העיקור של המים, כולל הפילטר הביולוגי לשם שמירה על בריאות הדגים, וכן שנוכל לראות את הדגים. בכל מקרה כאשר לא מפריע לנו לראות את המים ירוקים (אצות מיקרוסקופיות) אין כל צורך כלל בפילטרים (האצות משמשות כפילטר טבעי - ראה בריכה עם צמחים).

תאורת מים :


ישנה אפשרות להאיר את הברכה מתוך המים במנורות תוך-מימיות במתח של 12W כולל שנאים. המנורות מגיעות בקוטרים שונים ובעוצמות וואטים שונות. יש לבדוק אישור תקינות מכון התקנים הישראלי (ראה תמונה, ראה תמונה).
יש להכין קו חשמל ניפרד אל הברכה ולבדוק האם הוא מעורק היטב. כמו כן לחבר אותו למפסק-פחת בנפרד לבית - זאת כהמלצה. יש להזמין חשמלאי מוסמך לבצוע עבודה זו.

החומרים הנדרשים לבניה :


חבל או צינור מים.
כלי חפירה.
יריעת PVC.
סלעי חיפוי.
פילטר ביולוגי מותאם.
מערכת UV משולבת בתוך הפילטר או חיצוני (במידת הצורך).

עלות משוערת לברכה המצולמת במאמר בבניה עצמית:
יריעת PVC באיכות גבוהה כולל אחריות: 1380 שח.
סלעי חיפוי כולל הסלע הגדול: 580 שח.
פילטר מובנה כולל מערכת UV (עיקור אצות): 1340 שח.
תוספות של צנרת הזנה וחזרת המים מהפילטר: 160 שח.
משאבת מים להזנת הפילטר באיכות טובה: 860 שח.
עבודה עצמית בזמנכם הפנוי: 000000 שח.
סה"כ 4320 שח. (1000$)

יש לציין שהציוד שמוזכר למעלה הוא ציוד ברמה הגבוהה ביותר הכולל אחריות.
ישנה אפשרות לקבל את הציוד הנ"ל במחיר זול יותר המגיע ל- עד 3000 שח כאשר אתם מלקטים אבנים בשטח. משאבת מים לא תקנית ויריעה זולה וכו'.
את כל הציוד והיריעות ניתן לקבל אצלנו כולל הדרכה אישית.
לראש הדף


בריכות נוי
אקווריומים
דגי נוי
דף הבית

http://www.easy-poll.com/counters/